Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

16. 6. 2023

Evropský den proti vloupání 2023

V rámci Evropského dne proti vloupání do obydlí (https://eucpn.org/focus-day) , který letos připadá na středu 21. června 2023, je dobré si připomenout základní pravidla zabezpečení objektů, a to mj. z těchto důvodů:

    • Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, přes balkon nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená.
    • K nezvané návštěvě mnohdy napomáhá právě ponechání otevřené okenní ventilace či mikro ventilace.

Vloupání se do obydlí a jeho vykradení přes mikro ventilaci může pachateli trvat kolem jedné minuty. 


Evropský den proti vloupání letos doprovází ve všech členských státech zapojených do Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN) nový videospot. Cílem spotu je informovat občany, že mohou zabezpečit svůj majetek proti vloupání a že to nemusí být drahé. Použití certifikovaných zámků na dveřích, vnějšího osvětlení pomocí pohybových senzorů, odolných okenních zámků a vnitřního spínače světla je nejúčinnější kombinací, která zabraňuje vloupání do domácností.

Ministerstvo vnitra ČR, ve spolupráci s Policií ČR, nechalo za účelem kampaně rovněž zpracovat 4 nové na sebe navazující videospoty. První z nich se věnuje obecně kvalitnímu zabezpečení domácnosti. Druhý videospot doporučuje, jak vhodně ochránit domov před odjezdem na dovolenou. Na něj navazuje třetí spot s tématem, jak vzbudit dojem obydlené domácnosti, když nejste doma. Poslední z nich je zaměřený na skutečnost, kdy přeci jen došlo k vloupání do domácnosti a jaká základní pravidla v takovém případě dodržovat. K výše uvedeným videospotům byl vytvořen i leták (viz příloha).

Výše uvedené materiály budou postupně zveřejňovány na Twitteru MV ČR (@vnitro) a po jejich zveřejnění budou rovněž k dispozici na www.stopvloupani.cz a www.prevencekriminality.cz

K dispozici je rovněž nový Katalog doporučených výrobků k účinné ochraně osob a majetku v rezidenčních a komerčních objektech všech kategorií, vypracovaný Cechem mechanických zámkových systémů ČR ve spolupráci s OPK MV ČR a PČR, viz https://cmzs.cz/cs/katalog-vyrobku.

Brožura digi

Nahoru