Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

20. 2. 2023

INFORMAČNÍ KAMPAŇ ZAMĚŘENA NA STÁTNÍ POMOC – PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ A PODPORU HELP LINKY ČLOVĚKA V TÍSNI

Příspěvek na bydlení byl na konci loňského roku vyplacen dle dat ministerstva práce a sociálních věcí 228 tisícům lidí. Jenomže dalších více než půl milionu domácností nárok na příspěvek má, ale z nejrůznějších důvodů ho nečerpá (nevědomost, stud, ale i nižší kompetence). Přitom průměrná výše příspěvku se nyní pohybuje mezi čtyřmi a pěti tisíci korunami měsíčně.  

Naším cílem nyní je dostat informaci o příspěvku na bydlení a podpoře naší help linky především k většímu množství seniorů, kteří jsou nejzranitelnější skupinou (zatím čerpá jen asi 10 %!), ale i samoživitelů a nízkopříjmových rodin. Ti všichni se mohou v nouzi obrátit na helplinku, kde je náš tým vyslechne a poradí, jak konkrétní situaci nejlépe řešit. Na základě příjmů a výdajů spojených s bydlením může spočítat, jestli mají nárok na příspěvek na bydlení, jak vysoký by mohl být a poradí, kde a jak si o něj zažádat. V komplikovanějším případě může propojit i s pracovníky v terénu, pokud v jejich lokalitě působí.  

Budete-li mít zájem, sdílejte, prosím, informační leták (najdete v příloze) na nástěnce vašeho úřadu, ve zpravodaji, zdravotnických a sociálních službách, v knihovně, jste-li v menší obci, tak i třeba v obchodě nebo lékárně, ale i na sociálních sítích atp. Pokud by Vám dávalo smysl o příspěvku na bydlení informovat i například prostřednictvím vašeho místního rozhlasu, v příloze rovněž najdete návrh krátkého sdělení.   

S jakýmkoliv námětem nebo dotazem k tomuto tématu neváhejte se na nás obrátit.

Tiskovou zprávu k využití najdete tady.

Předem děkujeme za součinnost.

Za tým dluhového poradenství Člověka v tísni
Eva Kroupová


Nahoru